Teadlaste Öö Tartu Ülikooli muuseumi majades

29. septembril jagub Teadlaste Öö Festivali raames põnevaid tegevusi ka kõigisse kolme Tartu Ülikooli muuseumi majja.

Tartu Tähetorn kl 18-23 Inimene kosmost vallutamas!

Inimene või robot? Mis on kosmoseprügi ja kes selle ära koristab? Kelle oma on Kuu? Kas võimalikud tulnukad tahavad meid vallutada või abistada? Teadlaste Ööl uuritakse Tartu tähetornis, milliseid eetilisi küsimusi võib endaga kaasa tuua kosmose vallutamine inimese poolt ning milliseid tulevikke on meile ennustanud kuulsad ulmekirjanikud.

Noorematele kosmosehuvilistele pakume ka loomingulist ja käelist tegevust. Kell 19 toimub Tartu Väitlusklubi väitlus teemal "Üheotsa pilet Marsile - võta või jäta".

Tartu Ülikooli muuseumi peamaja kl 18-23 Kõik saab alguse munast

Teadlaste Öö on Tartu Ülikooli muuseumi peamajas seotud mitme aastapäevaga: tänavu möödub 25 aastat Eesti krooni kasutuselevõtust ning 225 aastat kahekroonisel figureerinud munaraku avastaja Karl Ernst von Baeri sünnist.

Sellest inspireerituna toimub 29. septembril kell 18.00 muuseumis avalik loeng asendusemadusest. Teemat aitab avada bioeetik Kadri Simm, kes arutleb asendusemadusega seotud eetiliste probleemide üle. Teise, meditsiinilise, vaatenurga pakub neorokirurg ja arstiteaduse emeriitprofessor Arvo Tikk.

Hullu Teadlase eksperiment (kell 19, 20, 21 ja 22) "Elus ja eluta teadus!" uurib, kas toiduga katsete tegemine on eetiline. Kas munadega katsete tegemisel peaksime mõtlema, et tegu on elualge ja toiduressursiga?

Töötoas “Mis on DNA?” (kell 18-23) uurime, mida täpsemalt kujutab endast DNA ja miks seda vaja on. Eraldame puuviljast DNA-d.

Töötoas “Missioon: mõradeta muna!” (kell 18-23)  meisterdame munale langevarju ja vaatame, kes saab mõradeta muna endaga kaasa viia.

Arutleme töötubade käigus, keda on eetiline kasutada “katsejänestena” ning kust lähevad piirid, mida ei tohiks ületada.

Tartu Ülikooli kunstimuuseum kl 18-22 Mis on teaduseetika?

Teadlaste Öö Tartu Ülikooli kunstimuuseumis on pühendatud teaduseetikale. Õhtu jooksul saab külastada muumiakambrit, kus asuvad Vana-Egiptuse muumiad. Inimsäilmete uurimisel tõstatub palju eetikaga seotud küsimusi, millest sel õhtul räägimegi. TÜ eetikakeskuse juhtimisel saame täpsemalt teada, mis on teaduseetika.

18:15-19:00 Miniloeng eetika teemal

19:15-20:00 Dilemmad teaduses (juhib TÜ eetikakeskus)

20:15-20:45 Teaduseetika ristsõnamõistatus (TÜ eetikakeskuse projektijuht Kristi Lõuk)

18.00, 19.00, 20.00 ja 21.00 minieksursioonid muuseumiakambisse.

Väiksematele külastajatele pakume kogu õhtu jooksul vahvaid tegevusi.

Tegemist on kõikjal Euroopas toimuva projekti European Researchers’ Night programmi kuuluva sündmusega.

Olete oodatud!

Reede, 29. September 2017 - 18:00