Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss

Astrofotograafia konkurss on selleks aastaks lõppenud! Tänud kõigile osalejatele!Kategooriad

1. Tähistaevas ja atmosfäärinähtused (lühend: taevas). Oodatud on fotod järgmistest nähtustest: tähistaevas, tähejooned (ingl k startrails), virmalised, halo või vikerkaar. Pildistamiseks ei ole vaja kasutada teleskoopi ning pildistada võib fotokaamera või nutitelefoniga.

2. Linnutee (lühend: linnutee). Oodatud on kõik fotod Linnuteest. Pildistamiseks ei ole vaja kasutada teleskoopi ning pildistada võib fotokaamera või nutitelefoniga.

3. Kuu (lühend: kuu). Oodatud on erinevaid fotosid Kuust, mis võivad olla tehtud teleskoobi, fotokaamera või nutitelefoniga.

4. Meie päikesesüsteem (lühend: süsteem). Oodatud on pildid Päikesest, planeetidest, meteooridest, komeetidest, Rahvusvahelisest Kosmosejaamast.

5. Süvataevas (lühend: süva). Oodatud on pildid galaktikatest, planetaarududest ja täheparvedest. Siin kategoorias võib pildi alusfailid võtta mõnest avalikust andmebaasist (nt HubbleHarvard), hindame pildi järeltöötlust.Vajad inspiratsiooni?

2018. aasta astrofotograafia konkursi võidutöödega on võimalik 2019. aasta semptembrikuuni tutvuta Tartu tähetornis!Pildi esitamiseks on kaks võimalust

1. Läbi Google'i kasutaja kasutades Google Formi

2. Otse e-mailile tartu.tahetorn@gmail.com

Faili nime mall: perenimi_eesnimi_kategooria lühend_jrk

E-mailis peab olema toodud osaleja vanusevahemik: kuni 12a | 13-19a | 19+

Iga pildifaili kohta

1) Nähtus pildil

2) Pildi tegemise lisainformatsioon: tegemise aeg ja koht, võimalusel kasutatud ava, säriaeg, fookuskaugus ning kasutatud tehnika (eriti teleskoobifotode puhul)

Tähtaeg 20. september 2019Kus saab vaadelda teleskoobiga?

Tähetorni avalikud vaatlused

Vaatlusõhtuid korraldavad vahel ka Teaduskeskus AHHAA, Hariduskeskus Pernova, Tartu Observatoorium ja teisedki. Juhendmaterjalid

UTTV: Tõnis Eenmäe "Astrofotograafia"

UTTV: Martin Vällik "Kuidas vaadelda ja pildistada Päikest?"

UTTV: Tiit Sepp: "Virtuaalobservatooriumid"Konkursi žürii

Raivo Hein, Eesti ettevõtja ja tuntud harrastusastronoom, kelle foto Orioni udukogust võitis 2018. aasta astrofoto konkursil esikoha süvataeva kategoorias. Inspiratsiooni võib ammutada tema astrofotosid koondavast raamatust „Taeva puudutus“.

Sten Lauba, Eesti fotograaf, kelle foto päikesevarjutusest võitis 2018. aasta astrofoto konkursil esikoha päikesesüsteemi kategoorias vanimas vanuserühmas.

Kadri Tinn on amatöörastronoom, astrofotograafiahuviline ja mitmete populaarteaduslike artiklite autor. Lisaks sellele viib ta läbi Tartu tähetornis astronoomiateemalisi töötubasid, haridusprogramme ja loenguid.Auhinnad

Parimatest astrofotodest moodustame Tartu tähetorni ruumide seintele fotonäituse, mida saavad imetleda kõik tähetorni külastajad. 

Näituse avamine ja auhinnatseremoonia toimub 5. oktoobril Tartu tähetornis kl 14, millele järgneb astronoomiahuviliste mälumäng kl 15.

Lisaks kuulub auhinnafondi palju muud head ja kasulikku, mille on välja pannud Tartu tähetorn, Eesti Astronoomia Selts jt.

Parimatele töödele paneb auhinna välja ka ajakiri Horisont ja teaduskeskus AHHAA.

Pildiotsingu teaduskeskus ahhaa tulemus

Konkursi tingimused

1. Esitada võib ainult enda tehtud tööd (välja arvatud Süvataeva kategooria puhul, kus võib alusfaili võtta avalikust andmebaasist ning hindame eelkõige pilditöötlust).

2. Osaleja võib foto tegemisel kasutada mõistlikus piires juhendaja abi.

3. Iga osaleja võib kokku esitada kuni 5 fotot. Kategooria valiku osas piiranguid pole.

4. Pildifail tuleb esitada .jpg või .tiff formaadis. Failis peavad olema kättesaadavad pildi meta-andmed.

5. Pildil ei tohi olla ühtegi autorile viitavat märget või watermarki.

6. Võitjad valime igas kategoorias ja igas vanusevahemikus. Vanusevahemikud on määratud lähtuvalt Teeme+ projektirahastuse nõuetele.

7. Korraldajatel on õigus küsida autorilt kaamera originaalfaili ning muud täiendavat infot pildi tegemise olukorra kohta.

8. Korraldajatel on konkursile esitatud töid õigus tasuta kasutada konkursi ja selle tulemuste tutvustamisel meedias, tähetorni astrofotonäituse osana ning konkurssi tutvustaval materjalil.

9. Osaleja vastutab andmete õigsuse eest.

Lisainfo: tartu.tahetorn@gmail.com.

Tartu tähetorni astrofoto konkurss on osa Tartu Ülikooli Teeme+ projektist "Astronoomia- ja kosmoseteemalise huvihariduse tugikeskuse käivitamine (01.04.2017–31.03.2020)". Projekti eesmärk on teaduse populariseerimine ning meid toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.