Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss

Konkurss on lõppenud! Täname kõiki osalejaid! Auhinnatseremoonia ja näituse avamine toimub Teadlaste Öö festivalil 28. septembril tähetornis. Olete oodatud!

Kutsume kõikides vanustes õpilasi osalema astrofotograafia konkursil!

Kategooriad

1. Tähistaevas ja atmosfäärinähtused (lühend: taevas). Tähistaevas, tähejooned (ingl k startrails), virmalised, halo, vikerkaar, Linnutee ja muud nähtused, mis ei vaja pldistamiseks teleskoopi.

2. Kuu (lühend: kuu). Selle kategooria alla ootame erinevaid fotosid Kuust, mis võivad olla tehtud teleskoobiga, fotokaamera või nutitelefoniga.

3. Meie päikesesüsteem (lühend: süsteem). Pildid Päikesest, planeetidest, meteooridest, komeetidest, Rahvusvahelisest Kosmosejaamast.

4. Süvataevas (lühend: süva). Pildid galaktikatest, planetaarududest ja täheparvedest. Siin kategoorias võib pildi alusfailid võtta mõnest avalikust andmebaasist (nt Hubble, Harvard), hindame pildi järeltöötlust.

Pildi esitamiseks on kaks võimalust

1. Läbi Google'i kasutaja kasutades Google Formi

2. Otse e-mailile tartu.tahetorn@gmail.com

Faili nime mall: perenimi_eesnimi_kategooria lühend_jrk

E-mailis peab olema toodud osaleja vanusevahemik: kuni 12a | 13-19a | 19+

Iga pildifaili kohta

1) Nähtus pildil

2) Pildi tegemise lisainformatsioon: tegemise aeg ja koht, võimalusel kasutatud ava, säriaeg, fookuskaugus ning kasutatud tehnika (eriti teleskoobifotode puhul)

Tähtaeg 20. september 2018

#teleskoobiselfie

Kutsume Sind jagama pilte hetkest, mil said läbi teleskoobi vaadata. Pildid saad esitada kasutades sotsiaalmeedias (Instagramis, Facebookis) pildi kirjelduses #teleskoobiselfie. Pildil võiks olla see, mida hashtag ütleb - Sina ja teleskoop. Publiku lemmik saab ka auhinnatud.

Selle eesmärk on tuua astrofotograafia inimeste igapäevaellu. Teleskoobist nähtu on ju lahe!

Kus saab vaadelda teleskoobiga?

Tähetorni avalikud vaatlused (NB! salasõna abil "teleskoobiselfie" pääsed vaatlusele tasuta)

Vaatlusõhtuid korraldavad vahel ka Teaduskeskus AHHAA, Hariduskeskus Pernova, Tartu Observatoorium ja teisedki. 

Juhendmaterjalid

UTTV: Tõnis Eenmäe "Astrofotograafia"

UTTV: Martin Vällik "Kuidas vaadelda ja pildistada Päikest?"

UTTV: Tiit Sepp: "Virtuaalobservatooriumid"

Auhinnad

Parimatest astrofotodest moodustame Tartu tähetorni ruumide seintele fotonäituse, mida saavad imetleda kõik tähetorni külastajad. 

Lisaks kuulub auhinnafondi palju muud head ja kasulikku, mille on välja pannud Tartu tähetorn, Eesti Astronoomia Selts jt.

Parimatele töödele paneb auhinna välja ka ajakiri Horisont.

 

 

 

Näituse avamine ja auhinnatseremoonia toimub teadlaste ööl 28. septembril Tartu tähetornis.

Žürii

Võitjad valivad tuntud astrofotograafid ja astronoomia populariseerijad, sealhulgas:

Martin Vällik, kes populariserib igapäevaselt teadust, olles Eesti number üks teleskoopide vahendaja ning jagades oma tehtud astrofotosid ja mõtteid teadusmaailmast.

Martin Mark, kes on aastaid tegelenud öiste maastike, tähistaeva ning valgusmaalingutega. Tunnustatud mitmetel fotokonkursidel ning tema pilt on jõudnud ka NASA astronoomia päevapildiks

Tõnis Eenmäe, kes mõistab universumit ning kõike, mis puudutab teleskoope ja nende abil pildistamist. Igapäevaselt on Tõnis Tartu Observatooriumi astrofüüsika teadur.

Konkursi tingimused

1. Esitada võib ainult enda tehtud tööd (välja arvatud Süvataeva kategooria puhul, kus võib alusfaili võtta avalikust andmebaasist ning hindame eelkõige pilditöötlust).

2. Osaleja võib foto tegemisel kasutada mõistlikus piires juhendaja abi.

3. Iga osaleja võib kokku esitada kuni 5 fotot. Kategooria valiku osas piiranguid pole.

4. Pildifail tuleb esitada .jpg või .tiff formaadis. Failis peavad olema kättesaadavad pildi meta-andmed.

5. Pildil ei tohi olla ühtegi autorile viitavat märget või watermarki.

6. Võitjad valime igas kategoorias ja igas vanusevahemikus. Vanusevahemikud on määratud lähtuvalt Teeme+ projektirahastuse nõuetele.

7. Publiku lemmikuks saab pilt, mille kirjelduses on märgitud #teleskoobiselfie.

8. Korraldajatel on õigus küsida autorilt kaamera originaalfaili ning muud täiendavat infot pildi tegemise olukorra kohta.

9. Korraldajatel on konkursile esitatud töid õigus tasuta kasutada konkursi ja selle tulemuste tutvustamisel meedias, tähetorni astrofotonäituse osana ning konkurssi tutvustaval materjalil.

10. Osaleja vastutab andmete õigsuse eest.

Lisainfo: tartu.tahetorn@gmail.com.

Tartu tähetorni astrofoto konkurss on osa Tartu Ülikooli Teeme+ projektist "Astronoomia- ja kosmoseteemalise huvihariduse tugikeskuse käivitamine (01.04.2017–31.03.2020)". Projekti eesmärk on teaduse populariseerimine ning meid toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.