Ajutised näitused

Uudiseid Marsilt

Alates 2. juunist tähetorni aias

Tähetorni suvenäitus aastal 2021 on pühendatud Marsile. 2020. aasta suure vastasseisu ajal saadeti Marsi poole teele rida uurimisaparaate, mis sel aastal üksteise järel on kohale jõudnud ja põnevaid uudiseid Maale saadavad.

Näitus toob vaatajani uudiseid Marsi kohta kõige vanematest aegadest kõige uuemateni. Kas tead, milliste Eesti linnade nimed on antud Marsi kraatritele või kes mõtles välja Marsi nullmeridiaani? Kuidas tekkisid ja kadusid Marsi kanalid? Millise paanika põhjustasid Eestis sada aastat tagasi kuulujutud Marsi lõhkemisest? Kuidas on Eesti teadlased panustanud võimalike kolooniate rajamisse Marsile? Kõigest sellest ja paljust muust räägib näitus Tähetorni aias.

Sissepääs tasuta.

Näituse koostajad: Lea Leppik, Kaarel Nõmmela, Kärt Soieva

Konsultandid: Jaak Jaaniste, Helle Jaaniste, Üllar Kivila, Priit Kull

Keeletoimetaja: Reet Vääri

Kujundaja: Maarja Roosi

Toetaja: Eesti Teadusagentuur

"Maa Universumis"

Tartu tähetorni keldris on endise garderoobi asendanud uus näitusepind. Näitusel "Maa Universumis" uurime seda, mis on Maa sees, Maa peal ning Maa kohal ja toome paralleele nii teistelt meie päikesesüsteemi taevakehadelt kui vaatame tagasi Maa minevikku. Originaalseid ja värviküllaid maale selgitavad eraldi tekstid, mis räägivad näituse jooksul erinevaid lugusid. Esimene lugu räägib Maa siseehitusest ning erinevat tüüpi vulkaanidest. Meeleolu loob spetsiaalne helitaust. 

Näitus valmis Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Näituse valmimist on toetanud ka Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.