Ajutised näitused

Baikali ja Berliini vahel. Astronoom Schwarz 200

21. mail 2022 avatakse Tartu tähetorni aias P. C. L. Schwarzile pühendatud näitus.

Tartu tähetorni viimane sakslasest direktor Peter Carl Ludwig Schwarz (1822-1894) sündis Danzigis näitlejate peres, kasvas üles Peterburis ja sai kuulsaks, osaledes astronoomina kahel ekspeditsioonil Baikali taha. Tema teine abikaasa, Julie Hagen-Schwarz oli meie esimene akadeemiliselt tunnustatud naiskunstnik.

Näitus annab ülevaate Ludwig Schwarzi elukäigust ja Tartu tähetorni arengust tema juhtimisel (aastail 1872-1894). Kirjad abikaasale väljendavad muljeid, mida suurejooneline Siber temas äratas. Ajaloolistelt geograafilistelt kaartidelt võib näha, kuidas Vene impeerium teadlaste uurimisretkede tulemusel Kaug-Idas laienes. Eraldi on tähelepanu pööratud Julie julgele ettevõtmisele tulla kahe väikese lapsega Irkutskist tagasi koju. Välinäituse jätkuna näeb tähetornis ajaloolisi vaatlusriistu, millest mõned käisid ka Siberis.

"Maa Universumis"

Tartu tähetorni keldris on endise garderoobi asendanud uus näitusepind. Näitusel "Maa Universumis" uurime seda, mis on Maa sees, Maa peal ning Maa kohal ja toome paralleele nii teistelt meie päikesesüsteemi taevakehadelt kui vaatame tagasi Maa minevikku. Originaalseid ja värviküllaid maale selgitavad eraldi tekstid, mis räägivad näituse jooksul erinevaid lugusid. Esimene lugu räägib Maa siseehitusest ning erinevat tüüpi vulkaanidest. Meeleolu loob spetsiaalne helitaust. 

Näitus valmis Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Näituse valmimist on toetanud ka Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.