Ajutised näitusedTartu tähetorni astrofotokonkursi parimate tööde näitus

Foto: Viljam Takis, Andromeeda Perseiidiga, süvataeva kategooria võidutöö

Tartu tähetorni fuajees on eksponeeritud tähetorni II astrofotograafia konkursi parimad tööd. Oma fotodega on esindatud nii professionaalsed fotograafid kui ka hobipiltnikud.

Eelkõige kooliõpilastele suunatud võistlusele laekus sel aastal üle 100 töö. Viiest võistluskategooriast kõige populaarsemateks osutusid tähistaevas ja Linnutee.

Näituse puhul on tegemist rännakuga meile kõige lähematest objektidest kuni valgusaastate kaugusele jäävate nähtusteni: täheparved, galaktikad ja udukogud. Kokku on eksponeeritud 31 fotot.

Näitusel saab imetleda väga hea kvaliteediga süvataeva fotosid. Uudistamiseks on väljas komposiitfoto selle aasta jaanuaris näha olnud punasest kuust, aga ka paariaastatagune päikeseteleskoobi võte päikest, kus fotol on näha loited ehk kuuma aine väljapaiskumine päikese pinnal. Samuti ei puudu näitusel fotod virmalistest.

Konkurss on osa Tartu Ülikooli Teeme+ projektist, mille eesmärk on käivitada kosmoseteemaline huviharidus Tartu tähetornis ning mida toetab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Astrofoto konkursi kohta on võimalik lähemalt lugeda siit

"Maa Universumis"

Tartu tähetorni keldris on endise garderoobi asendanud uus näitusepind. Näitusel "Maa Universumis" uurime seda, mis on Maa sees, Maa peal ning Maa kohal ja toome paralleele nii teistelt meie päikesesüsteemi taevakehadelt kui vaatame tagasi Maa minevikku. Originaalseid ja värviküllaid maale selgitavad eraldi tekstid, mis räägivad näituse jooksul erinevaid lugusid. Esimene lugu räägib Maa siseehitusest ning erinevat tüüpi vulkaanidest. Meeleolu loob spetsiaalne helitaust. 

Näitus valmis Keskkonnainvesteeringute Keskuse toetusel. Näituse valmimist on toetanud ka Eesti Kultuurkapital ja Tartu linn.