Virtuaalnäitused

Näitus „Eesti jälg kosmoses – kosmose jälg Eestis“

Kosmos on olnud inimkonna kauge unistus ja suur väljakutse. 19.–20. sajandi vahetuseks olid teadus ja tehnika jõudnud sinnamaale, et võidi hakata arutlema kosmoselendude täpsema teostamisviisi üle. Teine maailmasõda andis tõuke selleks vajaliku raketitehnika, radarite ja arvutusmasinate arengule. Külmas sõjas Nõukogude Liidu ja Ameerika Ühendriikide vahel sai arengust võidujooks. Kõrvale ei jäänud ka Eesti teadlased ja insenerid, kes jälgisid Maa tehiskaaslasi ning leiutasid ja konstrueerisid kosmoseaparaate.

Kosmoselennud ja kosmonaudid olid suure avaliku tähelepanu all. Eestis toodeti kosmonautidele kehakinnitust ja uuriti nende tervist. Kosmoseainestik ilmus kunsti, kirjandusse ja meediasse.

Kuigi me seda alati ei märka, on kosmose tarbeks välja arendatud tehnika ja läbiviidud uuringud tugevasti mõjutanud meie igapäevaelu. Ka tänapäeval osalevad mitmed Eesti ettevõtted ja uurimisasutused rahvusvahelistes kosmoseprojektides.

Tartu Ülikooli ajaloo muuseumi ja Tallinna Tehnikaülikooli muuseumi ühine näitus Tartus ja Tallinnas otsib Eesti jälgi kosmoses ja kosmoseprojektide jälgi Eestis kosmoseajastu algusest tänaseni. Tartu näituseosa on nüüd jõudnud ka veebiversiooni. Head nautimist!

Virtuaalnäitus Eesti jälg kosmoses - kosmose jälg Eestis.