Tethys

Lühiülevaade

·         Avastaja: Giovanni Cassini

·         Aasta: 1684

·         Kaugus Saturnist: 294 660 km

·         Orbiidi periood ümber Saturni: 45,3 tundi

·         Läbimõõt: 1,071 x 1,056 x 1,052 km

·         Mass: 6.17 x 1020 kg

Teaduslikud eesmärgid:

·         Uurida Tethyse üldtunnuseid ja geoloogilist ajalugu;

·         Määrata kindlaks need protsessid, mille tagajärjel tekkis Tethyse pinnareljeef;

·         Uurida Tethyse pinnamaterjali koostist ja levikut: eriti tumedaid, suure orgaanilise aine sisaldusega materjale;

·         Määrata kindlaks Tethyse koostis ja sisemine struktuur;

·         Uurida Tethyse ning Saturni magnetvälja ja rõngasüstseemi koostoime.t

Tethys on väike kuu, mille diameeter on 1066 km ja mis asub Saturnist 294 660 km kaugusel. Tethyse avastas aastal 1684 Giovanni Cassini ning selle nimi pärineb Kreeka jumalannast (või titaanist) Tethysest. Sarnaselt oma naaberkuudele Dionele ja Rheale, on ka Tethys külm ja armistunud kuu, kus ei ole õhku. Tethyst eristab oma naaberkuudest see, et see ei ole nii tihedalt kraatreid täis. Seda ilmselt seetõttu, et Tethys tiirleb Satunile lähemal, mis põhjustab suuremat Saturni raskusjõu mõjust tulenevat soojenemist, mistõttu püsis see kauem osaliselt vedel ning see hävitas suure osa varasemast pinnareljeefist.

Tethysel on kaks märkimisväärset omadust: hiiglasuur kraater  ja võimas org. Odüsseuse kraater, mis sai nime Homerose eeposte järgi, katab peaaegu kogu Tethyse läänepoolset poolkera, olles 400 km lai, mis on peaaegu 2/5 Tethyse enda diameetrist. Kuna selline kraater suudaks tahke keha purustada, avastati, et Tethyse sisemine koostis pidi olema osaliselt vedel. Kraatri servad on suuresti sisse vajunud ning alles jäänud madalik annab põhjust arvata, et pind pidi olema piisavalt elastne, et see saaks kuju muuta. Ka teised Odüsseuse kraatri omadused erinevad mujal asuvatest järskudest kaljudest suuresti, mis kinnitab muistse maastiku elastsust.

Info ja piltide allikas: NASA

Täname Carina Põldme'd materjalide tõlkimise eest!