Teadlaste Öö festival

Teadlaste Öö festival toimub 2014. aastal juba üheksandat korda ning sisaldab nädalajagu avastamisväärt sündmusi. Festivali lõpetab üleeuroopaline Teadlaste Öö 26. septembril. Tänavune põhiteema on „Tervis ja meditsiin terve inimese seisukohast“ ning Tartu tähetornis keskendutakse sellele, kuidas jõuab inimene tervelt Marsile ja tagasi. Uuritakse, kas ta jõuab, milliseid meditsiinilisi uuringuid missiooniks valmistudes tehakse ja kuidas Maale jäävad inimesed sellest kõigest kasu saavad. Öö avab Eesti tunnustatud teadusajakirjanik Tiit Kändler teaduskohviku ettekandega astronoom Ernst Öpikust.

 

Teadlaste öö 2014 Tartu tähetornis

Kell 18 Teaduskohvik. Teadusajakirjanik Tiit Kändler räägib teemal „Ernst Öpik. Kuidas jääda terveks läbi ajaloo õuduste.“

Ernst Öpik on üks Eesti silmapaistvamaid astronoome, keda elutee viis Kundast Moskvasse ülikooli, siis pikemaks perioodiks vastavatud eestikeelsesse Tartu ülikooli, vahepeal külalissemestriteks Harvardi ülikooli, seejärel Saksamaa põgenikelaagrisse ja lõpuks pikemaks ajaks Põhja-Iirimaale.

Kell 18-22 Kosmoseteemaline meisterdamistuba lastele

Kell 19-19:25 Planetaariumietendus* lastele „Kui ma eksin kosmosesse ära?“

Mida teevad astronaudid siis, kui kosmoselaev läheb katki ja tuleb taevakehade järgi kodu üles otsida? Leiame üles meie laiuskraadi olulisemad tähtkujud ja õpime nende järgi orienteeruma.

Kell 20-20:45 Planetaariumietendus** vanemale koolieale ja täiskasvanutele „Orienteerumine tähtede järgi“

Kuidas taevakehad liiguvad, millised on lihtsamini äratuntavad tähtkujud, mille järgi on võimalik Maal ja kosmoses orienteeruda?

Kell 20-23 Infojaht „Tervelt Marsile ja tagasi“

Kui kaua on inimene järjest kosmoses viibinud? Kui kauaks jääb inimene ilma skafandrita vaakumis ellu? Milline on keskmine õhutemperatuur Marsil? Leia vastused meie näituselt ja osale auhindade loosimises!

Kell 20-23 Astronaudi treeningprogramm „Vaimsed ja füüsilised katsumused kosmoses“

Inimene on kohanenud eluks Maal. Kosmoses ohustavad inimest mitmesugused füüsilised, aga ka psühholoogilised probleemid. Kuidas selgitatakse tänapäeval välja parimad astronaudikandidaadid ning kuidas valmistutakse täna missiooniks Marsile?

Kell 20-22 Programm „Kas Marsil on võimalik tervislikult toituda?“

Mis Marsil kasvaks? Kuidas? Kui palju see maksab? Kui kaua see aega võtab? Mitu inimest söönuks saab?

Kell 21-21:45 Planetaariumietendus** vanemale koolieale ja täiskasvanutele „Orienteerumine tähtede järgi“

Kuidas taevakehad liiguvad, millised on lihtsamini äratuntavad tähtkujud, mille järgi on võimalik Maal ja kosmoses orienteeruda?

Kell 21-23 Katsed kannatlikkusest ja täpsusest ehk origami

Astronaudi töö on pingeline, aga nõuab samas suurt täpsust ja tähelepanu detailidele, seetõttu on loogiline, et Jaapanis on origami üks astronaudikandidaatidele tehtavatest katsetest. Kuidas on origami veel kosmosereisidega seotud?

Selge ilma korral võib toimuda vaatlus.

*Planetaariumietendus suunatud nooremale koolieale. Ruumi mahub kuni 30 inimest, palume kassas eelnevalt registreeruda ning olla kohal õigel ajal. Hilinejaid ruumi ei lasta.

**Planetaariumietendus suunatud vanemale koolieale ja täiskasvanutele. Ruumi mahub kuni 30 inimest, palume kassas eelnevalt registreeruda ning olla kohal õigel ajal. Hilinejaid ruumi ei lasta.

Vaata kogu Teadlaste öö festivali kava.