Tartu tähetornis saab näha astrofotokonkursi parimaid töid

Foto: Viljam Takis, Andromeeda Perseiidiga, süvataeva kategooria võidutöö

Möödunud laupäeval, 5. oktoobril avati auhinnatseremooniaga Tartu tähetornis astrofotograafia näitus. See koondab teise astrofotokonkursi parimaid töid, mille autoritena olid esindatud nii professionaalsed fotograafid kui ka hobipiltnikud.

Konkurss osutus sel aastal menukas – kui eelmisel aastal jõudis žüriiliikmete töölauale ligi 90, siis tänavu juba üle 100 töö. Kõige populaarsemad kategooriad olid tähistaevas ja Linnutee, mille jäädvustamiseks pole alati vaja ei teleskoopi ega isegi fotokaamerat.

Kõige põnevam kategooria oli nii publiku kui ka žürii arvates süvataevas. Selle teema puhul olid oodatud nii enda tehtud kui ka avalikust andmebaasist võetud, kuid võistleja järeltöödeldud pildid. Süvataeva pildistamiseks on vaja eelteadmisi, teleskoopi ja head fotokaamerat, kuid sellele vaatamata laekus fotosid rohkem, kui oli võimalik näitusele välja panna. Põnevatest süvataeva objektidest võib näituselt leida Südame udukogu, Taevasõela ja kõige kaugema objekti, milleni inimsilm üldse ulatub – Andromeeda galaktika.

Kuna tähistaeva kategooria all olid oodatud fotod kõiksugustest atmosfääriilmingutest, on näitusel pilte ka nähtustest, mida esmapilgul ei oskakski astrofotograafiaga seostada, näiteks parheeliast ehk kõrvalpäikestest ja Kuu tarast. Lisaks saab vaadata hingematva detailsusega fotosid Kuu pinnast. Üks konkursiosalejate lemmikteemasid oli jaanuarikuine kuuvarjutus.

Tartu tähetorni astrofotograafia konkurss on mõeldud eelkõige õpilastele, et tutvustada neile hobiastronoomiat ja tekitada soovi täheteadus hilisemas eas juba tõsisemalt ette võtta. Sel aastal oli noorim konkursil osalenud astrofotograaf üheksa-aastane.

Astrofotograafia konkursi žüriisse kuulus sel aastal Eesti ettevõtja ja tuntud harrastusastronoom Raivo Hein, fotograaf ja eelmise aasta konkursi võidutöö pildistaja Sten Lauba ning amatöörastronoom ja astrofotograafiahuviline, Tartu tähetorni kuraator Kadri Tinn. Konkursi sponsorid olid teaduskeskus AHHAA ja teadusajakiri Horisont.

Konkurss on osa Tartu Ülikooli projektist „Teeme+“, mille eesmärk on toetada kosmoseteemalise huvihariduse pakkumist Tartu tähetornis ja mida rahastab Euroopa Regionaalarengu Fond.

Näitus on avatud Tartu tähetorni lahtiolekuaegadel, alanud talvehooajal T–L kell 11–17.

Lisateave: haridusprogrammide kuraator Janet Laidla, janet.laidla@ut.ee, 529 6113