Tähetorni ring Reegulus

Septembris alustab uue hooga Tartu tähetorni astronoomiaklubi Reegulus!

Ootame oma klubiga liituma 10-12-aastaseid astronoomia- ja kosmosehuvilisi noori, et juhendaja abiga vaadelda, uurida, arutleda ja avastada maailmaruumi saladusi. Igal tunnil on oma teema ja põnevad tegevused katsetamisest meisterdamisteni. Huvitunnid toimuvad Tartu tähetornis, neid viivad läbi innukad ja kogenud haridusprogrammide kuraatorid.

2019/2020. õppeaastal käib astronoomiaklubi Reegulus koos reedeti kl 16-17, esimene kohtumine 27. septembril.

Klubiga võib liituda kogu sügispoolaasta jooksul. Osalustasu 10 eurot kuus.

Lisateave: tahetorn@ut.ee, 737 6932

2017/2018. õppeaasta lõpetasime kaelakeede meisterdamisega, õpilane sai valida endale sobiva galaktika, planeedi või udukogu.

2015. aastal tegime satelliidiga Marsist pilti. Loe lähemalt:

Tartu tähetorni lasteklubi Reegulus taotles Marsist satelliidipilte

Tähetorni lasteklubi Reeguluse lapsed tutvusid juunis satelliidipiltide ja teiste abivahendite abil Tartu tähetornis, Tartu Ülikooli loodusmuuseumis lähemalt Marsi pinna ja selle ajalooga. Laste uurimistöö tulemusena valmis vaatmik, millel on nii valik satelliidipilte, kui uurimistöö tulemusena klubiliste mõtetest kokku pandud tekst.

Käesoleva aasta märtsi alguses pakkus Euroopa Kosmoseagentuuri Marsi ümber tiirleva satelliidi Mars Express meeskond välja võimaluse koolidele ja lasteklubidele teha ettepanekuid, millistest Marsi piirkondadest võiks pilte teha. Kätte saadud kujutiste põhjal pidid klassid ja klubid hiljemalt juulikuu lõpuks ette valmistama kunsti- või teadusprojekti.

Klubi Reegulus valis sihtmärgiks välja Terra Meridiani, et sellega tähistada 10. aasta möödumist Struve geodeetilise kaare (lõik Tartu meridiaanist) kandmisest UNESCO maailmapärani nimekirja. Uurimistöö käigus selgus, et Marsi piirkond kannab sellist nime osaliselt seetõttu, et Struve järel Tartu tähetorni juhtima asunud astronoom Johann Heinrich Mädler oli üks nendest astronoomidest, kes tegi ettepaneku määrata just sealne piirkond Marsi algmeridiaaniks.

Uurimistöö käigus said klubilised proovida nö päris teadlase tööd: kõigepealt uuriti hoolikalt pilte, seejärel püstitati küsimusi, konsulteeriti ekspertidega geoloogia alal Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ning otsiti vastuseid nii kirjandusest kui veebi vahendusel. Tulemusena saadi üsna mitmekesine pilt, millest paistis välja laste huvi vulkaanide, elu ja võimaliku Marsi asustamise vastu. 

Vaata ka teisi projekte: http://blogs.esa.int/mex/2015/08/07/vmc-schools-campaign-projects-part-i/