Tähetorni ring Reegulus

Tartu tähetorni lasteklubi Reegulus ootab uuel õppeaastal kosmosehuvilisi tüdrukuid!

2016/2017. aastal avab lasteklubi kaks rühma;

I rühm 11-14. aastased

II rühm 10.-12. aastased tüdrukud.

Eraldi tüdrukute rühma avame selleks, et julgustada tüdrukuid tundma rohkem huvi loodus-, täppis- ja inseneriteaduste vastu. 

Reegulus kohtub sügisel 2016 kolmapäeviti kell 16 Tartu tähetornis.

Osalustasu 10 € kuus. 

Eelmisel aastal tegime näitesks satelliidiga Marsist pilti. Loe lähemalt:

Tartu tähetorni lasteklubi Reegulus taotles Marsist satelliidipilte

Tähetorni lasteklubi Reeguluse lapsed tutvusid juunis satelliidipiltide ja teiste abivahendite abil Tartu tähetornis, Tartu Ülikooli loodusmuuseumis lähemalt Marsi pinna ja selle ajalooga. Laste uurimistöö tulemusena valmis vaatmik, millel on nii valik satelliidipilte, kui uurimistöö tulemusena klubiliste mõtetest kokku pandud tekst.

Käesoleva aasta märtsi alguses pakkus Euroopa Kosmoseagentuuri Marsi ümber tiirleva satelliidi Mars Express meeskond välja võimaluse koolidele ja lasteklubidele teha ettepanekuid, millistest Marsi piirkondadest võiks pilte teha. Kätte saadud kujutiste põhjal pidid klassid ja klubid hiljemalt juulikuu lõpuks ette valmistama kunsti- või teadusprojekti.

Klubi Reegulus valis sihtmärgiks välja Terra Meridiani, et sellega tähistada 10. aasta möödumist Struve geodeetilise kaare (lõik Tartu meridiaanist) kandmisest UNESCO maailmapärani nimekirja. Uurimistöö käigus selgus, et Marsi piirkond kannab sellist nime osaliselt seetõttu, et Struve järel Tartu tähetorni juhtima asunud astronoom Johann Heinrich Mädler oli üks nendest astronoomidest, kes tegi ettepaneku määrata just sealne piirkond Marsi algmeridiaaniks.

Uurimistöö käigus said klubilised proovida nö päris teadlase tööd: kõigepealt uuriti hoolikalt pilte, seejärel püstitati küsimusi, konsulteeriti ekspertidega geoloogia alal Tartu Ülikooli loodusmuuseumis ning otsiti vastuseid nii kirjandusest kui veebi vahendusel. Tulemusena saadi üsna mitmekesine pilt, millest paistis välja laste huvi vulkaanide, elu ja võimaliku Marsi asustamise vastu. 

Vaata ka teisi projekte: http://blogs.esa.int/mex/2015/08/07/vmc-schools-campaign-projects-part-i/