Säilitamine ja konserveerimine

Fraunhoferi läätsteleskoop

Fraunhoferi läätsteleskoobi restaureerisid 1993. aastal Enno Ruusalepp ja Matti Pehk. Metallesemed viidi restaureerimiseks Tõraverre, suuremõõtmelised puitosad restaureeriti tähetornis. Puuduvaid pisiosi ei valmistatud.

Aastatel 2009 ja 2011 restaureeriti seoses tähetorni ekspositsiooni avamisega Fraunhoferi teleskoop uuesti. Restauraatoriks oli rahvusvaheliselt tuntud ekspert Paolo Brenni. Teleskoobi seisukord oli enne restaureerimist mõõdukalt hea. Aja jooksul on kaduma läinud teleskoobi kella raskused ja otsija okulaar ning lambid.

Restaureerimise esimeses faasis 2009. aasta mais võeti instrument lahti ja ka kõige pisemad osad märgistati, et need saaksid hiljem õigesse kohta tagasi. Teleskoobi lahtivõtmiseks ja kokkupanekuks valmistati juurde spetsiaalseid tööriistu. Restaureerimise teises faasis 2011. aasta veebruaris puhastati metallist ja puidust osad. Mahagonist vineer taastati, puitosad värviti ja lakiti. Seejärel pandi teleskoop uuesti tükkidest kokku. Puuduolevaid osi ei valmistatud ka seekord.

Fraunhoferi restaureerimine

Kanut

Aastatel 2010–2011 restaureeriti seoses tähetorni ekspositsiooni ettevalmistamisega ennistuskojas Kanut 47 tähetorni eset. Kogenud konservaatorite käe all tehti esemed eksponeerimiseks sobilikku korda, neid vastavalt vajadusele puhastades, poleerides, nende viimistlust laki, värvide või vahaga värskendades, tehes pisiparandusi, täites pragusid, korrastades konstruktsiooni jms. Valdav osa neist esemetest on nüüd uudistamiseks ja imetlemiseks nähtaval Tartu tähetorni ekspositsioonis.

 

Vaata konserveerimise ja säilitamise kohta teavet ka Tartu Ülikooli kunstimuuseumi kodulehelt.