Planetaariumietendused

Tartu tähetorni koonusekujulises planetaariumis luuakse lakke ja seintele kunstlik tähistaevas ning näidatakse eri taevakehade liikumist. Planetaariumietendus on vaja ette tellida.

Tähetorni 1986. aastal valminud ZKP-II planetaarium on Eesti ainuke optilis-mehaaniline planetaarium, kõik uuemad on digitaalsed ja annavad teistsuguse elamuse. Tähetorni aparaati ei saa juhtida arvutiga ning seetõttu on iga etendus ainulaadne.

Temaatilised etendused tähetorni planetaariumis

„Mida me öötaevas näeme?“

Planetaariumietendusel „Mida me öötaevas näeme?“ räägitakse Kuust, planeetidest, tähtedest, galaktikatest ja nende vaatlemise võimalustest palja silma, binokli ja teleskoopidega, tehakse tutvust taevamehaanikaga ning tänapäeva täheteaduse hetkeseisuga.

„Eestlaste taevas“

Planetaariumietendusel „Eestlaste taevas“ räägitakse tähtedest rahvausundis ning sellest, mida maarahvas tähtede kohta teadis.

„Taevatähtedest kirjanduses ja filmis“

Planetaariumietendusel „Taevatähtedest kirjanduses ja filmis“ näevad külastajad, kust on ulmekirjanikud leidnud oma lugudele tegevuspaiku ning millised tähtkujud ja tähed on ulmes kõige populaarsemad Maa-väliste tsivilisatsioonide elukohad.

„Täheuskumused“

Planetaariumietendusel „Täheuskumused“ näeb põhja- ja lõunapoolkera tähtkujusid, kuuleb Antiik-Kreeka ja Rooma, Skandinaavia, Aasia, Austraalia ning Põhja-Ameerika põhjaosa rahvastele tuntud tähtkujudega seotud müütidest ning saab rohkem teada lõunataeva astronoomiliste objektide uurimise ajaloost.

„Astronoomilise maailmapildi avardumine“

Planetaariumietendus „Astronoomilise maailmapildi avardumine“ räägib sellest, kuidas inimkonna teadmised Universumi suurusest ja maailmaruumi astronoomilistest objektidest on aegade jooksul muutunud ja arenenud, alates loomislugudest kuni praeguse Suure Paugu teooriani.

Planetaariumietendusi saab tellida eesti ja inglise keeles.