Näitus "Päikesevarjutuse lummuses"

Täielik päikesevarjutus on harv, hirmutav ja lummav kogemus, mida teaduseelsel ajal kardeti. Veel 19. sajandil tehti enne varjutust rahva hulgas teavitustööd, et vältida paanika puhkemist. Pärast hirmu võitmist tekkis aga huvi. Enne spetsiaalsete päikeseteleskoopide kasutuselevõttu maal ja kosmoses olid päikesevarjutused pea ainus võimalus saada teadmisi Päikese välimise kihikohta. Teadlased hakkasid läbi viima suuri ekspeditsioone täisvarjutuse asukohtadesse, et varjutust vaadelda ja pildistada. Mitmeid selliseid ekspeditsioone on korraldanud ka Tartu ülikool.

Tänapäeval on levinud päikesevarjutuse turism ka asjaarmastajate hulgas. Oma reisiplaane sätitakse nii, et reisi tipphetkeks oleks täieliku päikesevarjutuse vaatlemine. Sellised reisid on kogunud väga palju populaarsust ning vahel tuleb broneering sihtpunkti teha poolteist aastat varem.

Tule reisi meiega läbi näituse, leia siit inspiratsiooni ja ehk vaatleme 2017. aastal Ameerika Ühendriikides täielikku päikesevarjutust juba üheskoos. Koju ootama ei maksa jääda, sest Eestis on järgmine täielik päikesevarjutus näha alles 2126. aastal.

Näitust toetab Eesti Kultuurkapital, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Teadusagentuur.