Meie päikesesüsteem ja tähed

Meie päikesesüsteem ja tähed - lasteaed, I ja II kooliaste

Kestus: 60-90 minutit. Hind 3 € osaleja kohta

Meie päikesesüsteem ja tähed koondab endas nelja suuremat teemat – tähistaeva liikumine ja tähtkujud; Maa, Päikese ja Kuu liikumine, varjud, varjutused ja aastaajad; meie Päikesesüsteem ja selle osad ning lähemalt erinevad tähed ja nende elukäik. Tellida võib iga teemat eraldi või kombinatsiooni erinevatest teemadest, vt lähemalt all.

Õpitulemused

Õpilane:

  • Selgitab üldsõnaliselt, milline taevakeha on Päike

  • Selgitab Päikese liikumise ja varjude tekkimise omavahelisi seoseid

  • Selgitab öö ja päeva ning aastaaegade vaheldumise ja varjude tekkimise põhjuseid

  • Selgitab, kuidas tähed erinevad teistest taevakehadest

  • Kirjeldab erinevaid tähti (värvus, suurus, kaugus meie päikesesüsteemist)

  • Kirjeldab tähtkujude olemust ja kasutusviisi tänapäeva teaduses

  • Selgitab tähistaeva liikumise põhimõtteid

  • Oskab nimetada ja leida olulisemaid tähtkujusid

  • Kirjeldab erinevaid päikesesüsteemi osi

  • Kirjeldab, milliseid erinevusi on Maa ja teiste taevakehade vahel

Tähistaevas (lasteaiale Loomaaed taevas)

Õpime tundma tähtkujusid ja nendega seotud lugusid. Programmi käigus õpime planetaariumis, planetaariumiprogrammi või taevakaardi abil tundma erinevaid tähtkujusid, nendega seotud legende ning nende liikumist taevas. Seejärel joonistame või meisterdame mõne tähtkuju või vanemate õpilastega valmistame pööratava taevakaardi, mille õpilane saab endaga koju kaasa võtta.

Päikesesüsteem

Saame tuttavaks meie päikesesüsteemi erinevate osadega. Programmi käigus ehitame ja uurime erinevaid päikesesüsteemi mudeleid – järjestame, võrdleme suuruseid ja vahemaid. Väiksematega meisterdame üheskoos igale lapsele oma päikesesüsteemi mudeli, suurematega uurime sel hooajal lähemalt komeete ja kääbusplaneete ning nendega seotud viimase aja teadusuudiseid.

Päike, Maa ja Kuu

Uurime, kuidas liiguvad Päike, Maa ja Kuu ning kuidas see meie elu mõjutab. Programmi käigus uurime, kuidas Päike, Maa ja Kuu üksteise suhtes liiguvad ning kuidas see mõjutab meie elu Maal – aastaajad, varjud, varjutused. Lõpetuseks valmistame ka lihtsa mudeli, mille abil saab teistelegi näidata, kuidas varjutused tekivad.

Päike ja teised tähed

Avastame, kui palju erinevaid tähti maailmaruumis on ning mis on nende sees. Programmi käigus saab selgeks, milliseid tähti peale meie Päikese veel olemas on. Uurime, milline on ühe tähe elulugu, kas Päike on kõige suurem täht, mis värvi tähti olemas on ja mis on Päikese sees? Programm sobib hästi kokku Päike, Maa ja Kuu programmiga.

Lisateave ja broneerimine: 737 6932, tahetorn@ut.ee