KOOLINÄITUS "Päikesevarjutuse lummuses"

2014. aasta suvel tutvuti Tartu tähetorni aias päikesevarjutusega - haruldase ja lummava loodusnähtusega, mille kohta õppimiseks kohandasime väljapaneku Eesti koolide jaoks. Eesmärk on tutvustada päikesevarjutust kui fenomeni ning sellega seotud müüte, Tartu Ülikooli organiseeritud ekspeditsioone päikesevarjutuse vaatlemiseks ja Eesti amatöörastronoomide reise sihtpunktidesse, kust on näha täielik päikesevarjutus.

Üldjuhul võiks näitus ühes koolis viibida kaks nädalat. Koolil tuleks tagada vaid transport Tartust või eelmisest koolist, milleks tavaline sõiduauto on piisav. Näitusesoovi palume saata e-posti aadressile tahetorn@ut.ee.

Näituse valmimist on toetanud Eesti Kultuurkapital, Haridus- ja Teadusministeerium ja Eesti Teadusagentuur.

Näitus koosneb:

1) Kahest sissejuhatavast stendist, mis annab ülevaate päikesevarjutuse olemusest, Päikese ehitusest, varjutuste teaduslikust tähtsusest ja enamlevinud müütidest. Kõrgus 120 cm ja laius 90 cm. Puitliistud aasadega.

2) Viiest ekspeditsioonistendist, millel kirjeldame viit kõige tähelepanuväärsemat Tartu teadlaste ekspeditsiooni vaatlema täielikku päikesevarjutust. Kõrgus 90 cm, laius 98 cm. Puitliistud aasadega.

3) Kuu faaside põrandamäng, mille käigus on võimalik selgeks õppida või meelde tuletada Kuu faasid ning samal ajal tutvuda mitmesuguste uskumustega kuu ja päikesevarjutuse kohta. Aluse mõõdud 148 *152 cm.

4) Erinevate suurustega Kuud. Seinale kinnitatud Päikese ning erinevas suuruses Kuude abil on võimalik uurida, millises suuruses Kuu milliselt kauguselt Päikese ära varjab. Max suurus A3.

5) Päikesesüsteemi viskemäng meenutamaks, et mõnedel planeetidel ei ole üldse päikesevarjutusi ja teistel võib neid olla mitu. Kõige täiuslikum on varjutus siiski Maal ning seetõttu saadakse siin kõige rohkem punkte. Mahub kasti. Võib põrandale paigutada vastavalt ruumi võimalustele ja erinevat moodi. Võib välja tõsta vaid mängimise ajaks.

6) Täispuhutav gloobus ja infoleht järgmiste varjutuste kohta. Kuidas teha oma järgmise viie aasta reisiplaane, et sinna sisse jääks ka täielik päikesevarjutus. Gloobuse läbimõõt 80 cm.

7) Kaks kausta fotode ja tsitaatidega lihtsalt lehitsemiseks. A4 formaat.

8) Kaks põrandapuslet. Kokkupanemiseks vajab mõned ruutmeetrid.

9) Põrandal eraldi seisev infostend näituse autorite, toetajate ja näituse valmistanud muuseumi kohta. 

Mängud pakitakse kokku maksimum nelja plastmassist kasti mõõtmetega 43*33*24 cm ja 57*40*32 cm. 

Soovi korral on võimalik saada kooli kaasa ka päikesevarjutuse reisidega seotud näitus, mis on aga suuremate mõõtmetega ning raskemini transporditav. Näitus on pikal peaaegu 3m pikkusel kangaribal, millel on ülemises ja alumises ääres suuremad liistud ja aasad. Kolmeks kokku volditult on pikim külg 160cm ja kõrgus 79 cm. Võimalik transportida pigem suurema sõiduauto (universaal) või kaubikuga.