Avasta astroFÜÜSIKA

Avasta astroFÜÜSIKA

Programmid sobivad õpilastele  7.-12. klassini ehk III kooliaste ja gümnaasium.

Programme kohaldatakse vastavalt õpilaste vanusele,  rühma ajalistele võimalustele ja vajadusel õpetaja soovidele.

Kõik programmid lähtuvad III kooliastme ja gümnaasiumi füüsika õppekavast ning käsitlevad seal esinevaid teemasid – mehaanika, optika, spekter. Osadel programmidel on kokkupuuteid ka loodusgeograafiaga, eriti atmosfääri teemaga.

Programmide käigus rakendame uurimusliku õppe ja/või aktiivõppe meetodeid.

Kõik programmid kestavad 60-90 min.

Hind 2 €

Gravitatsioon

Õpime tundma taevamehaanikat. Programmis uurime kas ja kuidas mõjutab gravitatsioon erinevaid objekte. Uurime planeetide ja satelliitide liikumist ning seda, miks on astronaudid kosmosejaamas kaaluta olekus. Teeme ise katseid paokiiruse ja vabalangemisega ning rühmatöö käigus uurime, kuidas oleks elu erinev suurema või väiksema gravitatsiooni puhul.

TeleskoobiOPTIKA

Uurime, kuidas valgus teleskoopides murdub ja peegeldub. Selles programmis vaatame, kuidas kasutatakse optikaseadusi ära teaduses ja igapäevaelus. Tutvume sellega, mis on teleskoopide sees ja kuidas valgus seal liigub. Õpime ka ise taevast vaatlema.

ElektromagnetKIIRGUS

Avastame universumi erinevates elektromagnetspektri lainepikkustes. Programmis uurime kogu elektromagnetspektrit. Rühmatöö käigus uurime kas ja kuidas erinevad kiirguse vormid inimest mõjutavad, millised võivad olla kiirgusallikad, mis ja kuidas kaitseb meid mõne kiirgusliigi eest ning milline näeb meie Päike ja universum välja erinevates lainepikkustes.

SPEKTER

Uurime, mida elektromagnetspekter meile tähtede kohta jutustada oskab. Programmis proovitakse kätt selliste (lihtsustatud) ülesannete kallal, millega tähefüüsikud reaalselt Tartu Observatooriumis kätt proovivad – viime tähti kokku nende spektriga, modelleerime mitmiktähtede süsteeme ja valmistame isikliku spektroskoobi.

Tähistaevas

Õpime tundma erinevaid tähtkujusid ning liikumise põhimõtteid. Programmi käigus õpime planetaariumis, planetaariumiprogrammi või taevakaardi abil tundma erinevaid tähtkujusid ning nende liikumist taevas.  Seejärel valmistatakse pööratav taevakaart, mille õpilane saab endaga koju kaasa võtta ning täidetakse selle abil tööleht.

Lisateave ja broneerimine: 737 6932, tahetorn@ut.ee